Temas diversos. Observar, pensar, sentir, fazer crítica construtiva e refletir sobre tudo que o mundo e a própria vida nos traz - é o meu propósito. Um pequeno espaço para uma visão subjetiva, talvez impregnada de utopia, mas, certamente, repleta de perguntas, questionamentos, dúvidas e buscas, que norteiam a vida de muitas pessoas nos dias de hoje.

As perguntas sobre a existência e a vida humana, sobre a fé, a Bíblia, a religião, a Igreja (sobretudo a Igreja Católica) e sobre a sociedade em que vivemos – me ajudam a buscar uma compreensão melhor desses assuntos, com a qual eu me identifico. Nessa busca, encontrando as melhores interpretações, análises e colocações – faço questão para compartilhá-las com os visitantes desta página.

Dedico este Blog de modo especial a todos os adolescentes e jovens cuja vida está cheia de indagações.
"Navegar em mar aberto, vivendo em graça ou não, inteiramente no poder de Deus..." (Soren Kierkegaard)

sábado, 13 de fevereiro de 2016

Rozpoznać pokusy. – Krótka, aktualna refleksja. Autor: José Antonio Pagola.


“Jezus mu odparł: «Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego»”. (Łk 4,12)

Moim zdaniem, komentarze napisane przez José Antonio Pagola są ciekawe i bardzo aktualne, i mogą służyć ogromną pomocą tak dla katolików, jak i dla wszystkich chrześcijan dzisiejszych czasów. Publikowanie takich niezwykłych tekstów w moim blogu Indagações-Zapytania to konkretny sposób do przyczynienia się choć troszeczkę do ich upowszechniania. Dobrymi rzeczami powinniśmy się dzielić z innymi, nieprawdaż?

Poniżej bardzo konkretna refleksja, której  tłem jest biblijny tekst Łk 4,1-13 (Kuszenie Jezusa na pustyni).
Została ona opublikowana na internetowej stronie Instytutu Unisinos Humanitas (IHU).
Zachęcam do przeczytania.
WCejnóg    

(Tłumaczenie z języka portugalskiego)



Refleksja

Według Ewangelii, pokusy jakich Jezus doświadcza właściwie nie są pokusami w znaczeniu moralnym. Są sytuacjami, w których są Mu proponowane błędne sposoby rozumienia i przeżywania Jego misji. Dlatego też Jego reakcja służy i nam jako wzór dla naszego moralnego postępowania, jak również jako ostrzeżenie, abyśmy  nie oddalali  się od misji, którą Jezus powierzył swoim uczniom.

Przede wszystkim, Jego pokusy pomagają nam identyfikować  z większą świadomoscią  i odpowiedzialnością te, na które dzisiaj jest wystawiony Jego Kościół i ci wszyscy, którzy go tworzą. Jak możemy być  Kościołem wiernym Jezusowi, jeśli nie jesteśmy świadomi najbardziej niebezpiecznych pokus, które dzisiaj mogą nas oddalać od Jego projektu i Jego stylu życia?

W przypadku pierwszej pokusy, Jezus rezygnuje z używania Boga, aby "przemienić" kamienie w chleb, a tym samym aby zaspokoić swój głód.  Taką drogą nie pójdzie. Nie będzie żył szukając zaspokojenia swego własnego interesu. Nie będzie używał Ojca w sposób egoistyczny. Będzie się karmił żywym słowem Boga; tylko dla nakarmienia rzeszy głodnych ludzi będzie "rozmnażać" chleb.

Prawdopodobnie  ta pokusa  jest najpoważniejsza  dla chrześcijan w krajach bogatych: używać religii do uzupełnienia naszego materialnego dobrobytu, do uspokojenia naszych sumień i do eliminowania z naszego chrześcijaństwa współczucia, stając się głuchymi na głos Boga, który nadal woła: gdzie są twoi bracia?

W przypadku drugiej pokusy, Jezus rezygnuje z ofiarowanej Mu możliwości uzyskania "mocy i chwały", czego warunkiem jest godzenie się na uprawianie, tak jak wszyscy potężni władcy, nadużyć, kłamstw i niesprawiedliwości, na których opiera się władza inspirowana przez "diabła". Królestwa Bożego nie narzuca się: ofiaruje się je  z miłością. Będzie jedynie adorował Boga ubogich, słabych i bezbronnych.

W czasach, kiedy podupada znaczenie władzy społecznej, kuszącym staje się dla Kościoła odzyskanie “mocy i chwały” jakie posiadał w innych czasach, zamierzając 
na nowo odzyskać władzę absolutną nad społeczeństwem.

Postępując w taki sposób możemy utracić historyczną szansę  wejścia na nową drogę pokornej służby i braterskiego towarzyszenia mężczyznom  i kobietom naszych czasów, tak bardzo potrzebującym miłości i nadziei.

W przypadku trzeciej pokusy,  Jezus rezygnuje z wypełniania swojej misji   uciekając się do łatwego sukcesu i ostentacji. Nie będzie triumfalnym Mesjaszem. Nigdy nie użyje Boga  by się Nim służyć do zabiegania o własne zaszczyty.  Będzie wśród swoich jako sługa.

Zawsze będzie dla niektórych wielką pokusą wykorzystywać przestrzeń religijną  do zdobycia sobie reputacji, renomy i szacunku. Niewiele rzeczy może być  bardziej odrażających w naśladowaniu Jezusa, jak szukanie dla siebie ostentacji i zaszczytów. Takie rzeczy są szkodliwe dla Kościoła i najbardziej powodują zgorszenie, z którego powodu wiele ludzi  od Kościoła odchodzi.


Źródło: IHU - Notícias


Nenhum comentário:

Postar um comentário