Temas diversos. Observar, pensar, sentir, fazer crítica construtiva e refletir sobre tudo que o mundo e a própria vida nos traz - é o meu propósito. Um pequeno espaço para uma visão subjetiva, talvez impregnada de utopia, mas, certamente, repleta de perguntas, questionamentos, dúvidas e buscas, que norteiam a vida de muitas pessoas nos dias de hoje.

As perguntas sobre a existência e a vida humana, sobre a fé, a Bíblia, a religião, a Igreja (sobretudo a Igreja Católica) e sobre a sociedade em que vivemos – me ajudam a buscar uma compreensão melhor desses assuntos, com a qual eu me identifico. Nessa busca, encontrando as melhores interpretações, análises e colocações – faço questão para compartilhá-las com os visitantes desta página.

Dedico este Blog de modo especial a todos os adolescentes e jovens cuja vida está cheia de indagações.
"Navegar em mar aberto, vivendo em graça ou não, inteiramente no poder de Deus..." (Soren Kierkegaard)

sábado, 25 de julho de 2015

Nasz wielki grzech. – Bardzo trafna refleksja na dzisiejsze czasy. Autor: José Antonio Pagola.





Poniżej, krótka, ale bardzo konkretna i ważna refleksja, której tłem jest biblijny tekst  J 6, 1-15 (cudowne  rozmnożenie chleba i ryb).
Jej  autorem jest  hiszpański teolog José Antonio Pagola.
Tekst został opublikowany na internetowej stronie Instytutu Unisinos Humanitas (IHU).
Warto przeczytać i przemyślec!

WCejnóg
 (Tłum. z j. portugalskiego)


Oto tekst

Wydarzenie cudownego rozmnożenia chleba cieszyło się wielką popularnością  wśród wyznawców Jezusa. Opisują je wszyscy ewangeliści. Na pewno byli głęboko poruszeni na samą myśl, że ten Boży człowiek troszczył się o to, aby nakarmić tak wielki tłum, który pozostawał w miejscu, bez jedzenia, zdany na głód.

Według wersji ewangelisty Jana, Jezus jest pierwszym, który myśli o głodzie  tamtych ludzi przybyłych aby Go słuchać.  Ci ludzie muszą jeść; trzeba dla nich coś zrobić. Jezus był właśnie taki. Żył myśląć o podstawowych potrzebach człowieka.

Filip pokazał Mu, że nie mają pieniędzy. Wśród uczniów, wszyscy są biedni:  nie mają możliwości by kupić chleba  dla tak wielu. Jezus wie o tym. Ludzie, którzy mają pieniądze i są bogaci, ci nigdy nie rozwiążą problemu głodu na świecie. Tu potrzeba coś więcej niż pieniędzy.

Jezus pomoże im dostrzec inne rpzwiązanie. Przede wszystkim, ważne jest, aby nikt nie przygarniał jedynie dla siebie tego co ma, kiedy istnieją inni, którzy cierpią z powodu głodu. Jego uczniowie będą musieli  nauczyć się udostępniać to co mają tym, co cierpią z głodu, nawet  wtedy, kiedy jest  tylko "pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby."

Postawa Jezusa jest najprostsza i najbardziej ludzka, jaką możemy sobie wyobrazić. Jednakże,  kto nas nuczy  dzielić się, jeżli tylko umiemy kupować? Kto uwolni nas od naszej obojętności wobec umierajacych z głodu?  Czy istnieje coś, co może nas uczynić bardziej ludzkimi? Czy któregoś dnia wydarzy się ten “cud” prawdziwej solidarności  pomiędzy wszystkimi?

Jezus myśli o Bogu. Nie można wierzyć w Niego jako Ojca wszystkich, i żyć pozwalając na to, by Jego synowie i córki umierali z głodu. Bierze więc żywnosc, którą zebrali w grupie, "podnosi oczy ku niebu i składa dziękczynienie."  Ziemia i wszystko co daje nam żywność,  otrzymaliśmy od Boga. To dar od Ojca  dla wszystkich jego synów i córek.  Jeśli żyjemy pozbawiając innych tego, czego potrzebują do życia, znaczy, że o tym zapominamy. To jest nasz wielki grzech,  do którego prawie nigdy sie nie przyznajemy.

Pierwsi chrześcijanie,  dzieląc się chlebem  Eucharystii, czuli się posilani przez  zmartwychwstałego Chrystusa, ale,  w tym samym czasie,  pamiętali o  geście Jezusa i dzielili  się swoimi dobrami z potrzebującymi. Czuli się braćmi.  Nie zapominali, bowiem, o Duchu Jezusa.


Źródło: IHU-Notícias



Nenhum comentário:

Postar um comentário