Temas diversos. Observar, pensar, sentir, fazer crítica construtiva e refletir sobre tudo que o mundo e a própria vida nos traz - é o meu propósito. Um pequeno espaço para uma visão subjetiva, talvez impregnada de utopia, mas, certamente, repleta de perguntas, questionamentos, dúvidas e buscas, que norteiam a vida de muitas pessoas nos dias de hoje.

As perguntas sobre a existência e a vida humana, sobre a fé, a Bíblia, a religião, a Igreja (sobretudo a Igreja Católica) e sobre a sociedade em que vivemos – me ajudam a buscar uma compreensão melhor desses assuntos, com a qual eu me identifico. Nessa busca, encontrando as melhores interpretações, análises e colocações – faço questão para compartilhá-las com os visitantes desta página.

Dedico este Blog de modo especial a todos os adolescentes e jovens cuja vida está cheia de indagações.
"Navegar em mar aberto, vivendo em graça ou não, inteiramente no poder de Deus..." (Soren Kierkegaard)

sábado, 3 de janeiro de 2015

Ludzkie oblicze Boga. – Krótka refleksja.

 

“Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. 
W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. 

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na  świat  przychodzi. Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie,  lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. 


A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.  I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od  Ojca, pełen  łaski i prawdy.”  (J 1, 1-5; 9-11; 14)


Poniżej, wspaniała i bardzo aktualna refleksja.  Autorem jest hiszpański  kapłan i teolog José Antonio Pagola.
[Źródło: facebook]

(Tłumaczone z j. Portugalskiego)
Zachęcam do lektury!
 WCejnog



Ludzkie oblicze Boga

José Antonio Pagola

Czwarta Ewangelia rozpoczyna się specjalnym prologiem. Jest to rodzaj hymnu i, niewątpliwie,  już od pierwszych  wieków chrześcijanie  przyczynili się do pogłębienia tajemnicy zamkniętej w Jezusie. Jeszcze dzisiaj, jeśli  wsłuchamy  się  z prostą wiarą, ten tekst jest w stanie nam pomóc uwierzyć w Jezusa w głębszy sposób.
Podkreślijmy tu jedynie niektóre centralne cechy.

"Słowo Boże stało się ciałem".  Bóg nie milczy. On nie pozostaje w głuchej ciszy, zamknięty  na zawsze w Jego  tajemnicy. Bóg chciał  się komunikować.   Chciał  mówić,  chciał nam wyjawić że nas miłuje, wyjaśnić swój projekt. Po prostu, Jezus jest Projektem  Boga, który stał się ciałem.

Bóg nie mówił nam za pomocą wzniosłych pojęć i doktryn, które jedynie  ktoś dociekliwy i  oddany studiom może zrozumieć.  Jego Słowo jest wcielone w życiu  intymnym Jezusa  tak, aby mogli je zrozumieć nawet ci najbardziej prości, ci, którzy umieją kierować się dobrocią, miłością i prawdą, która istnieje w ich życiu.

To  Słowo  Boże  "zamieszkało  między nami."  Zniosło odległości. Bóg stał się "ciałem". Mieszka pośród nas.  Aby Go spotkać, musimy wyjść poza świat, jednocześnie podchodząc bliżej do Jezusa. Aby Go poznac,  niekoniecznie musimy studiować  teologię, jedynie  musimy  ‘harmonizować’  z Jezusem, być z Nim w komunii.

"Bóga nikt nigdy nie widział".  Prorocy, kapłani, uczeni w Piśmie mówią dużo o Bogu, ale żaden z nich nie widział jego twarzy. Tak samo  dzieje się dzisiaj wsród nas: Kościół mówi  dużo o Bogu, ale nikt nie widział jego oblicza. Tylko Jezus.  “Nikt nie wie, kim jest Ojciec, tylko Syn oraz ten, komu Syn zechce go objawić."

Nie wolno nam tego zapomnieć. Tylko Jezus powiedział nam jaki jest Bóg. Jedynie On sam jest źródłem pozwalającym nam zbliżyć  sie do tajemnicy Boga.  Wiele ludzkich stwierdzeń i wyobrażeń  deformują i mają nikłe możliwości  aby nas przybliżyć do Boga, bo zapominają o tym, że najistotniejszym jest to, byśmy pozwolili się przyciągnąć i uwieść  Bogu, który  objawia się w Jezusie!

Jak bardzo wszystko  staje się  inne, kiedy w końcu odkrywamy  że Jezus jest ludzkim obliczem Boga. Wszystko staje się prostsze i bardziej przejrzyste. Teraz wiemy, jak Bóg patrzy na nas kiedy cierpimy; jak na nas spogląda kiedy  doznajemy straty; teraz  wiemy że można zrozumieć i wybaczyć,  gdy kochamy.  Jest nam objawiona "łaska i prawda" Boga.



Nenhum comentário:

Postar um comentário